Na co zwrócić uwagę kupując wkład kominkowy powietrzny?

Wybierając wkład kominkowy warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze jaka jest sprawność urządzenia – im jest ona wyższa, tym też kominki są wydajniejsze i efektywniejsze. Po drugie czy kominek został przebadany przez odpowiedni instytut i czy posiada wszelkie certyfikaty pozwalające na jego użytkowanie, a także jaką gwarancję daje producent. Ważna kwestią jest też materiał wykonania.

Wkłady kominkowe mogą być wykonane z żeliwa lub ze stali. Wkłady żeliwne powinny mieć odpowiednio grube ściany min. 8 mm, co gwarantuje ich bezawaryjną pracę. Czopuch kominka, powinien być wysoki i podobnie jak ściany boczne wyposażony w liczne radiatory. Dzięki temu, ciepłe powietrze, które „produkuje kominek” ma większą powierzchnię wymiany z otoczeniem.

Kominek powinien posiadać deflektor, czyli powietrzną półkę, która wydłuża drogę ciepłych spalin przed ujściem do rury dymowej. Wkład powinien mieć również wbudowany szyber, którym reguluje się ciąg powietrza. W przypadku kominków stalowych najlepiej jeśli są wykonane są z blachy kotłowej o grubości 4-5 mm. Dodatkowo ich komora spalania może mieć wyłożenie ceramiczne: szamot, Acumotte.

Dzięki swoim właściwościom, przyczyniają się one do podniesienia temperatury spalania wewnątrz paleniska, co wpływa na wyższą efektywnośc kominka oraz powoduje, że szyba dłużej pozostaje czysta. Ponadto doskonalę akumulują ciepło – po wygaśnięciu paleniska, wkład jeszcze przez dłuższy czas oddaje ciepło. Niezależnie od rodzaju kominek powinien być wyposażony w szybę odporną na pracę w bardzo wysokich temperaturach, nawet ok. 800 st. C.